St. Etienne a revenit în Ligue I

0
196

St. Etienne, cea mai titrată echipă din fotbalul francez până la dominaţia qatarezilor de la PSG, a revenit în prima ligă, după barajul de menţinere/promovare în Ligue 1, contra lui Metz. În tur, alb-verzii câştigaseră acasă, pe Geoffroy-Guichard, cu 2-1, iar returul de pe Stade Saint-Symphorien s-a încheiat 2-2, după prelungiri, oaspeţii egalând în minutul 117. Echipa lui Laszlo Boloni a rămas în inferioritate numerică din minutul 6, după ce Diallo a comis un fault dur, dar în minutul 25 avea 2-0, după golurile lui Camara (17) şi Mikautadze (25 penalty). Oaspeţii au revenit în minutul 35, prin Pétrot şi au reuşit golul calificării în minutulo 117, prin Wadji. Metz se întoarce în Ligue 2 după numai un sezon pe prima scenă, Boloni bifând atât ascensiunea, cât şi retrogradarea, în timp ce St. Etienne revine după 2 ani în Ligue I, după ce ratase promovarea directă în ultima etapă, când pierduse la retrogradata Quevilly. Au mai promovat Auxerre şi Angers, în timp ce Clermont şi Lorient au retrogradat alături de Metz.