Europa League – rezultatele etapei a doua a grupelor

0
348

GRUPA A

Astana – Slavia Praga 1-1 (Tomasov 43 / Ngadeu 18). Ngadeu este fostul stoper al Botoşaniului.

Maccabi Tel-Aviv – Villareal 0-0

GRUPA B

Partizan Belgrad – Dinamo Kiev 2-3  (Ozegovic 34, Tawamba 42 / J. Moraes 54, 84, Buyalskyy 68). Junior Moraes este fostul atacant de la Gloria Bistriţa.

Skënderbeu – Young Boys Berna 1-1 (Sowe 65 / Assale 72)

GRUPA C

Ludogoreţ – Hoffenheim 2-1 (Dyakov 46, Lukoki 72 / Kaderabek 2). Cosmin Moţi a fost integralist, Keşeru a fost introdus în minutul 87.

Sporting Braga – Istanbul Başakşehir 2-1 (Hassan 26, Fransergio 89 / Emre Belozoglu 28)

GRUPA D

AC Milan – HNK Rijeka 3-2 (An. Silva 15, Muscacchio 53, Cutrone 94 / Acosty 85, Elez 90-pen.). Florentin Matei a rămas rezervă în faţa echipei care a eliminat Ştiinţa din Europa League. 5.000 de fani croaţi au fost la Milano, existând multe incidente înainte de meci.

AEK Atena – Austria Viena 2-2 (Livaja 29, 90 / Monschein 44, Tajouri 49)

GRUPA E

Everton – Apollon Limassol 2-2 (Rooney 21, Vlasic 65 /Adrian 13, Yuste 88)

Olympique Lyon – Atalanta Bergamo 1-1 (B. Traore 45 / A. Gomez 57)

GRUPA F

Lokomotiv Moscova – Fastav Zlín 3-0 (M. Fernandes 2-pen., 6, 17). Manuel Fernandes a marcat de trei ori în numai 15 minute, dar recordul pentru cel mai rapid hat-trick din Europa League e deţinut de Keşeru, cu trei goluri în 12 minute în meciul dintre FCSB şi Aalborg din 2014.

Sheriff Tiraspol – FC Copenhaga 0-0

GRUPA G

Viktoria Plzen – Hapoel Beer Sheva 3-1 (Petrzela 30, Kopic 76, Bakos 90 / Nwakaeme 69). Marcatorul israelienilor, Tony Nwakeme, a evoluat la Petrolul şi U Cluj.

FC Lugano – FCSB 1-2 (Bottani 14 / Budescu 58, J. Morais 64).

GRUPA H

FC Köln – Steaua Roşie Belgrad 0-1 (Boakye 30). După ce suporterii nemţilor au invadat Emirates  la meciul cu Arsenal, la revenirea după 25 de ani a lui Koln în Europa, meciul fiind întârziat din această cauză, Delije Sever, fanii Crvenei Zvezda, au luat cu asalt oraşul german.

BATE Borisov – Arsenal 2-4 (Ivanic 28, Gordejchuk 67 / Walcott 9, 22, Holding 26, Giroud 49-pen.). Arsenal a jucat fără mulţi jucători de bază, dar juniorul român Vlad Dragomir a rămas doar rezervă.

GRUPA I

FC Salzburg – Olympique Marseille 1-0 (Dabbur 73)

Konyaspor – Vitória Guimarães 2-1 (Araz 24, Milosevic 48 / Hurtado 74)

GRUPA J

Athletic Bilbao – Zorya Luhansk 0-1 (Kharatin 26). Este prima victorie din istoria clubului ucrainean  în cupele europene.

Östersunds – Hertha Berlin 1-0 (Nouri 22-pen.). Suedezii conduc grupa, după ce în tururile preliminare au trecut de Galatasaray şi PAOK.

GRUPA K

Lazio – Zulte Waregem 2-0 (Caicedo 18, Immobile 90). Radu Ştefan a fost integralist la Lazio.

OGC Nice – Vitesse Arnhem 3-0 (Plea 16, 81, Sain-Maximin 45). Jocul  a fost întrerupt pentru 15 minute, după ce nocturna francezilor a cedat.

GRUPA L

Rosenborg – Vardar Skopje 3-1 (Bendtner 24, Konradsen 57, Hedenstad 68 / Felipe 90+1)

Zenit Sankt Petersburg – Real Sociedad 3-1 (Rigoni 5, Kokorin 24, 60 / D. Llorente 42)