Universitatea Craiova câştigă pe Bega în ultima etapă a turului

0
392

Universitatea Craiova a învins-o în deplasare pe ACS Poli Timişoara cu 2-0 într-o partidă din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. Ştiinţa s-a impus prin golurile marcate de fundaşul croat Ivan Martic (27), din centrarea lui Băluţă, şi  Burlacu (89), dintr-o fază concepută de Băluţă, assist-ul venind de la Bancu. Gazdele au jucat din minutul 33 în zece oameni, Țigănaşu fiind eliminat pentru fault la Mitriţă. Acesta a primit cartonaş roşu la pauză, la vestiare, după ce s-a încăierat cu Şeroni. Băluţă a mai ratat 3 mari ocazii de gol, cât şi  Burlacu  una, iar acestea se puteau răzbuna în minutul 86, când Calancea a scos de sub bară. Ştiinţa a urcat pentru moment pe locul al doilea.

ACS Poli: Curileac – Creţu, Bocşan, Melinte, Ţigănaşu – Artean, Vaşvari – Al. Munteanu, Curjuric (Doman 58′), Bârnoi (Mailat 54′) – Şeroni (Ciucur 68′). Antrenor: Ionuţ Popa.

Craiova: Calancea – Datkovic, Kelic, Tiago Ferreira – Martic (Dimitrov 78′), Zlatinski, Mateiu, Bancu – Mitriţă (38 Gustavo), Băluţă (Bărbuţ 90+2′), Burlacu. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonaşe roşii: Ţigănaşu 33′ / Mitriţă 46′.

Arbitru: Istvan Kovacs