Ligue I: PSG, set la 2 cu Bordeaux

0
452

După ce a surclasat-o pe Bayern Munchen în CL, PSG a continuat demonstraşia de forţă şi în Ligue I, învingând-o cu 6-2 pe a treia clasată, Bordeaux. Neymar a deschis scorul dintr-o lovitură liberă în stilul conaţionalului spu, Juninho, apoi i-a oferit un assist “de împăcare” lui Cavani. Meunier a făcut 3-0, Sankhare a redus din handicap pentru Bordeaux, dar până la pauză avea să fie 5-1 pentru PSG, goluri Neymar şi Draxler, germanul având o execuţie de excepţie. Mbappe, respectiv Malcom, au punctat în partea secundă. PSG a evolulat în formula: Areola – Meunier, Marquinhos, Kimpembe, Yuri – Verratti (Nkunku, 79), Rabiot (Lo Celso, 70) – Mbappe, Draxler, Neymar – Cavani (Di Maria, 61).

Echipa lui Tătăruşanu, Nantes, continuă seria bună, fiind pe podium, după succesul cu Metz, în care portarul român a fost titular.

Alte rezultate din etapa a 8-a: Monaco – Montpellier 1-1, Dijon – Strasbourg 1-1, Rennes – Caen 0-1, Guingamp – Toulouse 1-1, Nantes – Metz 1-0. Meciul Amiens – Lille a fost întrerupt după 15 minute.

Clasament: 1. PSG 22p, Monaco 19p, 3. Nantes 16p.