Anglia-Cupa Ligii: Şi Manchester United, eliminată

0
299

După Arsenal şi Chelsea, eliminate marţi din Cupa Ligii, aseară Manchester United nu a putut trece de Middlesbrough (liga a doua) – 0-0, 1-3 d.l.p – în pofida unei dominări acerbe, îndeosebi în prelungiri. Rooney, Carrick şi Young au precipitat căderea celui de-al treilea „monstru” al Premier League, cum spuneam după Chelsea şi Arsenal. Pereira (min. 116), Martial (min. 118) şi Fellaini (min. 120) n-au avut luciditatea evitării şocului loviturilor de departajare. Că jucătorii lui Van Gaal au criticat arbitrajul lui Lee Mann, care n-a dictat penalty la duelurile lui Ayala cu Martial (min. 97 şi 118), nu mai contează. În fine, după trei remize consecutive, Jurgen Klopp a înregistrat prima victorie ca antrenor cu Liverpool (1-0 cu Bornemouth) pe Anfield, calificându-se pentru sferturile de finală ale Cupei Ligii, unde va întâlni pe Southampton (2-1 cu Aston Villa). Unicul gol al celor de la Liverpool a fost marcat de Clyne (min. 17), la o superbă acţiune a lui Firminio. Manchester City a trecut de Crystal Palace (5-1) graţie golurilor lui Bony (min. 22), De Bruyne (min. 44), Iheanacho (min. 59), Toure (min. 76 -autogol), M. Garcia (min. 94), respectiv Delaney (min. 89). În sferturi, pe 30 noiembrie a.c, se vor juca următoarele partide: Middlesbrough – Everton; Southampton – Liverpool; Stoke – Sheffield Wednesday; Manchester City – Hull City.