Bundesliga: Meci nebun între Leverkusen şi Stuttgart

0
340

Leverkusen a învins Stuttgart (4-3) într-o partidă nebună, după ce a fost condusă la două goluri diferenţă. Harnik (min. 50) şi Divadi (min. 54) au adus pe Stuttgart în avantaj. Bellarabi (min. 57) a redus din diferenţă, pentru ca Rupp (min. 60) să ducă scorul la 1-3. În numai un minut, Leverkusen a marcat două goluri Boenisch (min. 70) şi Chicharito (min. 71) pentru ca Mehmedi să înscrie golul victoriei în minutul 89. La numai trei zile după partida halucinantă în faţa celor de la AS Roma (4-4), oamenii lui Rodger Smith, pe BayArena au oferit, din nou, un spectacol cu maxim suspans. În fine, Bayern Munchen a înregistrat a zecea victorie, în tot atâtea etape, neîntâmpinând dificultăţi cu FC Koln (4-0). Arjen Robben (min. 35), Vidal (min. 40), Lewandowski (min. 63) şi Muller (min. 77 -penalty) şi-au înscris numele pe tabela de marcaj. Dacă Bayern Munchen s-a aflat la partida o mie în Bundesliga, Lahm a bifat meciul cu numărul 340 egalându-l pe Bastian Schweinsteinger. Şi olandezul Arjen Robben, genialul dribleur, revenit după o covalescenţă prelungită, a marcat golul 75 în Bundesliga, egalându-l pe Mario Gomez în pantheonul lui Bayern. Cu zece victorii în zece etape, Bayern atinge palmaresul lui Tottenham (1960), Man United (1985) şi AS Roma (2013). Alte rezultate: Hoffenheim-Hamburg 0-1; Darmstadt-Wolfsburg 0-1; Mainz-Werder Bremen 1-3; Hanovra-Frankfurt 1-2; Ingolstadt-Hertha Berlin 0-1.