Bayern Munchen a câştigat Supercupa Europei

0
504

Bayern Munchen a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins-o pe FC Sevilla cu 2-1, după prelungiri, în finala de la Budapesta. Nemţii au cucerit pentru a doua oară trofeul în istoria lor.

Deţinătoarea Europa League a deschis scorul prin Ocampos, din penalty, iar până la pauză a egalat Goretzka. Bavarezii au mai avut două goluri anulate de VAR, dar au reuşit să puncteze decisiv în prelungiri, prin Javi Martinez.

A fost primul meci organizat de UEFA cu spectatori în tribune, la partidă asistând 20.000 de fani ai celor două formații.

• Bayern: Neuer – Pavard, Sule, Alaba (112 Boateng), Hernandez (99 J. Martinez) – Goretzka (99 Davies), Kimmich – Sane (70 Tolisso), Muller, Gnabry – Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick
  • Sevilla: Bounou – Navas, D. Carlos, Kounde, Escudero – Jordan (94 F. Vasquez), Fernando, Rakitic (56 O. Torres) – Suso (73 Gudelj), L. de Jong (56 El Nesyri), Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui