Europa League – turul 3 preliminar

0
101

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League, după ce a învins în turul 2 echipa suedeză Djurgaarden IF cu 1-0, la Stockholm, gol marcat de eternul Vinicius. CFR va juca în play-off pe 1 octombrie, acasă, cu formaţia finlandeză KuPS Kuopio.

În schimb, la Giurgiu, FCSB a fost învinsă de formaţia cehă Slovan Liberec, cu 2-0. Oaspeţii au marcat amele goluri în repriza secundă, jucând în superioritate numerică.

Rezultatele din turul 3 preliminar:
Apollon Limassol (Cipru) –  Lech Poznan (Polonia) 0-5
FCSB (România) – Slovan Liberec (Cehia) 0-2
FC Ararat-Armenia Erevan (Armenia) – NK Celje (Slovenia) 1-0, după prelungiri
KuPS Kuopio (Finlanda) – Suduva Marijampole (Lituania) 2-0
MOL Fehervar (Ungaria) – Reims (Franţa) 0-0, după prelungiri; 4-1, la loviturile de departajare
Viktoria Plzen (Cehia) – SonderjyskE (Danemarca) 3-0
FC Rostov (Rusia) – Maccabi Haifa (Israel) 1-2
Riga FC (Letonia) – Celtic Glasgow (Scoţia) 0-1
Djurgaarden IF (Suedia) – CFR Cluj (România) 0-1
NS Mura (Slovenia) – PSV Eindhoven (Olanda) 1-5
ŢSKA Sofia (Bulgaria) – B36 Torshavn (I. Feroe) 3-1
Charleroi (Belgia) – Partizan Belgrad (Serbia) 2-1, după prelungiri
Beşiktaş Istanbul (Turcia) -Rio Ave (Portugalia) 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
Hapoel Beer Sheva (Israel) – Motherwell (Scoţia) 3-0
Standard Liege (Belgia) – FK Vojvodina Novi Sad (Serbia) 2-1, după prelungiri
FC Copenhaga (Danemarca) – Piast Gliwice (Polonia) 3-0
Galatasaray Istanbul (Turcia) – Hajduk Split (Croaţia) 2-0
FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) – Buducnost Podgorica (Muntenegru) 2-1
KI Klaksvik (I. Feroe) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 6-1
VfL Wolfsburg (Germania) – Desna Cernigov (Ucraina) 2-0
Floriana FC (Malta) – Flora Tallinn (Estonia) 0-0, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
AC Milan (Italia) – Bodo Glimt (Norvegia) 3-2
Malmoe FF (Suedia) – Lokomotiva Zagreb (Croaţia) 5-0
Rosenborg Trondheim (Norvegia) – Alanyaspor (Turcia) 1-0
FC Basel (Elveţia) – Anorthosis Famagusta (Cipru) 3-2
Legia Varşovia (Polonia) – KF Drita (Kosovo) 2-0
FC Sankt-Gallen (Elveţia) – (+) AEK Atena (Grecia) 0-1
LASK Linz (Austria) – DAC Dunajska Streda (Slovacia) 7-0
Willem II Tilburg (Olanda) – (+) Glasgow Rangers (Scoţia) 0-4
APOEL Nicosia (Cipru) – NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 2-2, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare
FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) – Dundalk FC (Irlanda) 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare
HNK Rijeka (Croaţia) – Kolos Kovalivka (Ucraina) 2-0
Sporting Lisabona (Portugalia) – Aberdeen (Scoţia) 1-0