La Liga: Spectacol în meciul dintre Real Sociedad şi Valencia

0
329

La egalitate de puncte, 9, înaintea etapei a 6-a din Primera Division, Real Sociedad şi Valencia au făcut spectacol şi oaspeţii s-au impus cu 3-2. Formaţia bască a avut prima ocazie, însă Jaume Domenech s-a opus la tentativa lui Willian Jose. Golul a venit imediat în poarta cealaltă, autor Rodrigo. După încă un duel între Willian şi Jaume Domenech încheiat cu o paradă a goalkeeperului Valenciei, acesta nu a mai avut ce face în minutul 33. Aritz Elustondo a marcat şi a stabilit scorul pauzei, 1-1. Partea secundă a fost la fel de alertă – Nacho Vidal i-a readus pe oaspeţi în avantaj în minutul 55. Sociedad a reacţionat rapid şi Oyarzabal a egalat la 2. Gazdele au rămas în zece oameni la jumătatea reprizei – Zubeldia a încasat al doilea galben şi a plecat la vestiare. În minutul 80, a fost eliminat şi Kondogbia, iar Valencia a lovit decisiv pe final. Simone Zaza a marcat golul de 3-2 si “liliecii” urcă pe locul 4 – în 6 etape au adunat 12 puncte, cu unul mai mult decât Real Madrid. Alte rezultate: Atletico Madrid – Sevilla 2-0; Alaves – Real Madrid 1-2; Malaga – Athletic Bilbao 3-3; Girona – FC Barcelona 0-3; Espanyol Barcelona – Deportivo La Coruna 4-1; Getafe – Villarreal 4-0; Eibar – Celta Vigo 0-4; Las Palmas – Leganes 0-2. În această seară se joacă ultimul meci al etapei a şasea: Betis Sevilla- Levante.