Ce scriu italienii şi francezii despre remiza dintre România şi Franţa

0
495

Italienii de la Gazzetta delo Sport sunt, evident, dezamăgiţi că “azzurrini” nu s-au calificat în semifinale şi scriu că meciul dintre România şi Franţa n-a fost unul adevărat. ““Scorul de 0-0 de la Cesena le trimite în semifinale pe ambele echipe şi îi lasă acasă pe italienii lui Di Biagio. Spania, Franţa, Germania şi România. Aceştia sunt cei mai buni tineri din Europa. Şi nu, Italia nu se află printre ele. Italienii sunt în afara Europei, condamnati de un 0-0 atât de anunţat la Cesena, între Franţa si România, iar totul se trage de la acel meci blestemat cu Polonia, din etapa a doua din grupe. Italienii au urmărit cu toţii meciul Franţa – România, care a decurs exact aşa cum ne temeam. Câteva intrări foarte dure ale lui Manea şi Rus împotriva lui Thuram, aceste lucruri petrecute în primele 15 minute, ne-au dat de gândit că ar putea fi un meci adevarat. În schimb, nu a fost niciun şut pe poarta timp de 90 de minute” scrie cotidianul italian.

Francezii de la L’Equipe sunt fair-play şi scriu că tricolorii meritau să primească un penalty: “Franţa nu a strălucit şi nu a putut clinti România, dar a obţinut esenţialul: calificarea la Jocurile Olimpice. Românii ar fi putut primi penalty când Amian l-a faultat pe Cicâldău în careu. Din fericire, nu s-a dictat nimic, deşi penalty-ul a fost evident. 11.000 de români au fost prezenţi pe stadion, ei aplaudând imnul Marseilleza a începutul meciului.”