Serie A – Napoli rămâne lider, după ce a zdrobit-o pe Lazio

0
319

Cu Ştefan Radu titular, Lazio a suferit primul eşec din acest sezon, 1-4 acasă cu Napoli. Fundaşul olandez de Vrij a deschis scorul şi gazdele aveau 1-0 la pauză, dar echipa lui Sarri a avut o repriză secundă de vis.  Koulibaly a egalat, iar Callejon a făcut 2-1 cu un şut din marginea careului. Mertens a înscris un gol de generic reluând din prima, din întoarcere, din unghi, din afara careului peste portarul Strakosha, care ieşise din poartă. Jorginho a marcat din penalty în prelungiri. Napoli este lider, cu punctaj maxim după 5 etape.

Juventus are şi ea tot 15 puncte, după ce a învins-o la limită pe Fiorentina, scor 1-0, în runda a 5-a, Mandzukic marcând în repriza secundă. Pe locurile 3 şi 4 sunt echipele milaneze, Inter cu 13 puncte şi Milan cu 12 puncte.

Alte rezultate: Milan – Spal 2-0, Benevento – Roma 0-4, Udinese – Torino 2-3, Verona – Sampdoria 0-0, Atalanta – Crotona 5-1, Cagliari – Sassuolo 0-1.