Euro U21, Germania spulberă Serbia

0
421

În grupa B de la Euro U21 avem aceeaşi situaţie ca în grupa A după două etape, respectiv  liderul are 6 puncte, două echipe au câte 3 puncte, iar ultima clasată este fără punct. Nu avem încă o remiză la acest turneu final.

Germania este practic calificată, după ce a spulberat Serbia, scor 6-1, cu Istvan Kovacs arbitru. Vedetele sârbilor, Jovic şi Radonjic, au fost din nou invizibile, în schimb atacul nemţilor, cu Waldschmidt şi Richter, a făcut iar spectacol. Primul a reuşit 3 gouri, Richter unul, iar Dahoud şi Maier au completat setul, care a fost la 1, fiindcă Zivkovic a transformat penalty-ul scos de Randjelovic.

Danemarca a învins Austria cu 3-1 şi ambele au 3 puncte înaintea ultimei etape. La 1-1, austriecii au ratat un penalty. Stoperul Maehle a reuşit o dublă, iar Skov a punctat în prelungiri pentru danezi, Lienhart a înscris pentru austrieci.