Cârcea a câştigat Cupa României pe Dolj

0
550

CS Cârcea este noua deţinătoare a Cupei României pe Dolj, după ce a câştigat finala cu Jiul Podari, scor 4-1, după prelungiri. Partida s-a desfăşurat pe stadionul „Extensiv”, în faţa a 600 de spectatori şi a opus o echipă din play-off, Cârcea, şi una care n-a prins Top 6 în acest sezon, Podariul, care eliminase însă în semifinale campioana judeţului, Tractorul Cetate. Căldura şi-a pus amprenta asupra jocului în prima repriză, dar în partea secundă au apărut spectacolul şi golurile. Cârcea a deschis scorul după o oră de joc, prin Ionuţ Stancu, cu o lovitură liberă executată senzaţional, din apropiere de colţul terenului. La numai două minute distanţă, Lisandru a reuşit să egaleze, la prima sa atingere după ce a fost introdus pe teren. Cârcea putea închide meciul în 90 de minute, dar portarul Mecea şi-a dus echipa în prelungiri cu câteva intervenţii excelente, ajutat şi de bară, la o altă lovitură liberă executată magistral de acelaşi Stancu. În prelungiri, Podariul n-a mai putut păstra ritmul, iar Cârcea a profitat şi s-a desprins decisiv, nemaifiind nevoie de lovituri de departajare. Vicenţiu Vizantie, cel mai activ jucător de pe teren, a marcat după două acţiuni personale, iar  Alămiţă a stabilit scorul final, 4-1. La Cârcea au fost titulari: Alex Burci – Ionuț Trancă, Gigi Barbu, Vicențiu Vizantie, Ionuț Chircan, Ionuț Nuță, Daniel Dicu, Ionuț Stancu, Claudiu Mirea, Cosmin Sîrmon, George Preoteasa. Au mai intrat: Ionuț Alămiță, Alex Vozaru, Andrei Rodeanu, Marius Dragomir. Antrenor: Alexandru Dicu. Pentru Podari au început meciul:  Marian Mecea – Constantin Cojocaru, Olivian Surugiu, Eduard Pătrascu, Florian Silistraru, Ionuț Călărașu, Sorin Crângu, Ionuț Ghiță, Ionuț Gae, Florin Dragomir, Dorin Preda. Au mai intrat: Cristian Lisandru, Marian Niță, Ovidiu Relea, Alin Ignat. Antrenor: Olivian Surugiu. La final au fost premiate finalistele, dar şi arbitrul Omar Dumitrică, aflat la retragerea din activitate, precum şi observatorul Nicolae Ionescu. CS Cârcea îşi va continua parcursul în Cupa României în faza naţională, urmând să întâlnească o formaţie din Liga a III-a.