AS Roma a reuşit remontada contra Barcelonei

0
353

AS Roma – Barcelona, 3-0, (Dzeko 6, De Rossi 58 – penalty, Manolas 82), în tur 1-4.

Dacă Barcelona a reuşit anul trecut o “remontada” de vis contra lui PSG, catalanii au fost cei care au păţit-o anul acesta. După 4-1 cu AS Roma în tur, Messi şi compania au fost eliminaţi din sferturile Champions League, fiind învinşi cu 3-0 pe Olimpico. Grecum Kostas Manolas a marcat golul decisiv, cu 8 minute înainte de final, după ce Roma a ratat mai multe ocazii în prima parte, prin cehul Schick. Manolas şi De Rossi, doi dintre marcatori, înscriseseră în propria poartă în meciul tur, de pe Nou Camp.

Manchester City – Liverpool, 1-2, (Jesus 2, Salah 56, Firmino 77), în tur 0-3.

Deşi au deschis scorul devreme, prin Gabriel Jesus, “cetăţenii” lui Guardiola au pierdut şi returul cu Liverpool, Salah şi Firmino întorcând rezultatul în repriza secundă. Salah are 8 goluri în 10 meciuri disputate în actuala stagiune de Champions League. Este a treia înfrângere în decurs de o săptămână pentru City şi a doua în care a condus la pauză, după cea produsă de Man United, tot pe Ettihad. Guardiola a fost eliminat la pauză de conaţionalul său, centralul Mateu Lahoz, pentru proteste. Gazdele au invocat două penalty-uri neacordate în prima repriză, pentru henţ la Milner şi fault la Sterling, şi un gol anulat pe nedrept pentru ofsaid, fiindcă Sane primise mingea de la Milner.