CM de handbal feminin – Brazilia / România, egal ruşinos, dar calificant

0
312

Tricolorele au acces deja în optimi, deşi mai au de jucat în grupă cu Brazilia şi Franţa

Victoriile fragile din partidele cu Tunisia şi Cuba nu au fost doar accidente. În cel de-al treilea joc din grupa C, tricolorele au terminat la egalitate, 28-28 (13-12), cu Japonia, una dintre out-siderele acestei ediţii. Prima repriză a fost una echilibrată, pentru ca apoi să urmeze desprinderea, în tonul crescendo al evoluţiei României. Deşi au condus cu 6 goluri, iar cu un minut şi jumătate înainte de final aveau un avans de două goluri, fetele noastre s-au pierdut ca nişte începătoare, neştiind să conserve avantajul fiind egalate în ultima fază a disputei. Pentru România au marcat: Ardean Elisei 9, Chintoan 4, Amariei 4, Brădeanu 3, Chirilă 3, Nechita 2, Vărzaru 2, Băbeanu 1. „Am făcut multe greşeli, ne-am grăbit nepermis în atac şi nu am ţinut de minge. Ştiam că aşa joacă Japonia, ăsta e jocul lor. Pentru ultimele 10 minute însă nu avem nici o scuză” a declarat cea mai bună marcatoare a României, extrema stângă Vali Ardean. „Toată lumea e de vină. Şi eu, ar fi trebuit să cer time-out, să le spun fetelor să joace mingea numai înapoi. Acum putem termina şi pe locul unu, dar şi pe trei. Fetele au vrut, dar parcă prea multe greşeli din partea unora cu experienţă” a declarat selecţionerul Radu Voina. În ciuda rezultatului ruşinos pentru nivelul naţionalei noastre, România şi-a asigurat calificarea în optimi, însă este îngrijorătoare atât evoluţia handbalistelor, cât şi posibilitatea de a termina pe locul al patrulea, care ne-ar aduce în faţă în optimi câştigătoarea grupei D, cel mai probabil Danemarca. Astăzi, de la ora 21.45 (în direct la Dolcesport 1) România va întâlni ţara gazdă, Brazilia, care a acumulat maximum de puncte până acum, după ce a învins dramatic Franţa, 26-22, după ce elevele lui Olivier Krumbholz conduceau la pauză cu 17-10! În celălalt joc din grupă, Tunisia a trecut de Cuba, scor 32-29.

Întâlnim Danemarca, Suedia, Croaţia sau Coasta de Fildeş în optimi

Grupa care ne mai interesează este grupa D, care ne va rezerva adversara din optimi. Câştigătoarea acesteia se va decide între Danemarca şi Suedia, cel mai probabil danezele urmând să termine în frunte. A treia pare să fie naţionala Croaţiei, iar locul 4 ar fi al Coastei de Fildeş, în condiţiile în care Argentina şi Uruguay sunt departe de nivelul acestei competiţii. Dacă vom pierde atât cu Brazilia, cât şi cu Franţa sau doar cu una dintre ele, ne vom clasa probabil pe locul 3 şi vom întâlni Danemarca sau Suedia. E foarte greu ca tricolorele să termine pe locul secund, însă cu două victorii în ultimele jocuri putem câştiga grupa, ceea ce ar însemna o întâlnire cu naţionala Coastei de Fildeş în faza următoare. Rezultatele înregistrate în runda a treia a grupelor: Grupa A – Muntenegru – Angola 28-26, Norvegia – Islanda 27-14, Germania – China 23-22; Grupa B – Rusia – Australia 45-8, Olanda – Kazahstan 32-20, Spania – Coreea de Sud 29-26; Grupa D – Suedia – Uruguay 31-14, Danemarca – Croaţia 23-19, Coasta de Fildeş – Australia 25-19.