Olanda – Portugalia, finala Ligii Naţiunilor

0
409

Olanda s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor, după ce a învins Anglia, cu 3-1, după prelungiri, la Guimaraes, în a doua semifinală. Anglia a deschis scorul prin Rashford (32 – penalty), iar  Olanda a egalat în repriza secundă prin fundaşul lui Ajax,  de Ligt (73).

În prelungiri, Kyle Walker (97) a marcat în propria poartă,iar  Quincy Promes a stabilit scorul final în min. 114.

În finală, duminică, la Porto, Olanda va înfrunta campioana europeană Portugalia. Anglia şi Elveţia se vor întâlni în finala mică, la Guimaraes.

Olanda: Jasper Cillessen – Denzel Dumfries, Virgil van Dijk, Matthijs De Ligt, Daley Blind – Marten de Roon (Donny van de Beek, 68), Frenkie de Jong (Kevin Strootman, 114) – Georginio Wijnaldum – Memphis Depay, Steven Bergwijn (Davy Proepper 91), Ryan Babel (Quincy Promes, 68).
Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Ben Chilwell – Fabian Delph (Jordan Henderson, 77), Declan Rice (Dele Alli, 106), Ross Barkley – Jadon Sancho (Jesse Lingard, 61), Marcus Rashford (Harry Kane, 46), Raheem Sterling.