SCM Craiova, zdrobită în Supercupa României

0
334

HandbalHandbalistele de la SCM Craiova au rezistat în faţa campioanei, CSM Bucureşti, numai în primul sfert de oră al Supercupei României, disputată în Sala Polivalentă din Capitală. De la 8-8, echilibrul s-a rupt şi gazdele s-au impus la pas, scor 33-19, la pauză 16-11. Startul dezastruos al reprizei secunde, când CSM Bucureşti a avut un parţial de 9-0, a făcut practic diferenţa de scor insurmontabilă. Antrenorul Bogdan Burcea a mizat pe jucătoarele: Lung, Dumanska, Stanciu – portari; Pricopi 6 goluri, Zamfir-Florianu 4, Tudor 2, Vizitiu 2, Trifunovic 2, Ţicu 2, Klikovac 1, Şelaru, T. Popescu, Nikolic, Ardean, Colac, Stoican. Isabelle Gulden a fost declarată MVP, iar Jelena Grubisic a primit trofeul pentru cel mai bun portar al Supercupei. Pentru SCM Craiova urmează debutul în noua ediţie a Ligii Naţionalei, mâine, de la ora 18, în Sala Polivalentă, cu CSM Bistriţa.