Europa League – Remize pentru Astra şi Steaua

0
345

Campioana României, Astra Giurgiu şi formaţia cehă Viktoria Plzen au terminat la egalitate, 1-1 pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa E a Europa League. Astra Giurgiu a deschis scorul prin Alexandru Stan, dar peste doar şase minute campioana Cehiei a egalat prin  Krmencik. În celălalt meci al grupei, AS Roma a câştigat în deplasare, scor 4-2, cu Austria Viena. Roma conduce grupa, cu 8 puncte, urmată de Austria, cu 5 puncte, Astra, cu 4 puncte şi Plzen, cu 3 puncte.

Steaua Bucureşti a remizat şi ea cu formaţia elveţiană FC Zurich, scor 0-0, meciul disputat în Grupa L a Europa League, pe Stadionul Letzigrund. În celălalt meci al grupei, turcii de la Osmanlispor au câştigat în deplasare, pe „El Madrigal”, scor 2-1, cu Villarreal, Rusescu aducând golul victoriei, în minutul 75, la 3 minute după ce a intrat pe teren. Osmanlispor este lider, cu 7 puncte, urmată de Villarreal şi Zurich cu 5 puncte, iar Steaua are 3 puncte.