Singura opţiune viabilă: PSD!

0
2

Kelemen Hunor, liderul UDMR, pare a vedea altfel lucrurile, să zicem mai nuanţat, după schimbarea de macaz politic de la Budapesta. De-a lungul anilor, UDMR a cooperat mereu „avantajos”, din toate punctele de vedere cu PSD şi mai mult a avut susţinerea morală –să-i spunem aşa- a social-democraţilor, în toate campaniile electorale. Dar fireşte, nici un parteneriat politic nu e veşnic. Kelemen Hunor crede că după ce Sorin Grindeanu a respins cu fermitate susţinerea unui eventual guvern minoritar PNL-USR-UDMR, singura opţiune viabilă rămâne… PSD, care ar putea forma un guvern monocolor, cu rezerve de „motorină” până în primăvara anului viitor. Sorin Grindeanu e obligat însă să menţină „o linie roşie” în privinţa… AUR, fiindcă o apropiere ar „reprezenta o acceptare a răului în politică”. Că nu e chiar aşa, e o altă discuţie. În şedinţa online a Biroului Politic Naţional PSD, de astăzi, Sorin Grindeanu a fost votat în unanimitate ca propunere de premier. El a mai ocupat funcţia respectivă în perioada ianuarie-iunie 2017. Dacă va fi acceptat de preşedintele Nicuşor Dan va decide, de îndată, programul de guvernare. Va guverna exclusiv în dorinţa relansării economiei şi recâştigării încrederii oamenilor în clasa politică. Nu sunt excluse negocieri cu UDMR şi chiar… PNL, pentru a se ajunge la un acord cu privire la conturarea unei majorităţi parlamentare. Liderul USR, Dominic Fritz ar dori „o rotativă”, în perspectiva imediată, cu formatul PNL-USR-UDMR, în prima etapă, la guvernare, după care ar veni rândul… PSD. Dar gândul lui Dominic Fritz zboară mai degrabă la problemele personale pe care le are cu starea de incompatibilitate menţinută prin decizia ICCJ. PSD, pe lângă faptul că este cel mai mare partid din Parlament se doreşte şi parte a unei soluţii. Cu AUR… din păcate nu. Cel puţin deocamdată. Guvern monocolor, curat ca lacrima (adică fără ingerinţa AUR), complicată situaţie. Numărul de 233 de voturi necesare investirii guvernului nu se poate atinge fără cele 31 de mandate de la UDMR, contând în schimb pe minorităţi, dar şi restul formaţiunilor politice mici. Cu voia lui, declarată, dar şi fără… voia lui, Sorin Grindeanu trebuia nominalizat direct să facă guvernul, judecând din perspectiva rezultatelor alegerilor parlamentare. Problema cu AUR (conduce detaşat în toate sondajele) va trebui rezolvată, dacă nu cumva ne dorim… un alt popor. E drept că şi George Simion nu realizează adevăratul său portret la Bruxelles. Că e trasă de păr eticheta care i se atribuie, e adevărat, dar încă nu e varianta estică a Giorgiei Meloni de la Fratelli d’Italia, dar nici a lui Viktor Orban, care „s-a dus”. Indiferent de configuraţia viitorului guvern, dacă va avea sau nu va avea o majoritate fie şi fragilă, el va funcţiona cu sabia deasupra capului. Dar n-ar fi singurul în Europa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *