Pe pagina sa de socializare preşedintele Nicuşor Dan a scris că „urgenţa instalării unui guvern funcţional şi stabil este majoră”. Se aşteaptă cu febrilitate, de la o oră la alta, momentul desemnării viitorului prim-ministru. Negocierile continuă şi în tabăra PNL-USR-UDMR, o strânsură politică gata să mimeze o guvernare, care speră că totuşi desemnarea unui viitor prim-ministru, aşteptată, să fie una convenabilă. Numai că preşedintele trebuie să ţină cont, constituţional discutând, de rezultatul de la parlamentarele din 2024, în logica lucrurilor, dar useriştii se doresc pe baricadă clamând că… fac reforme. Bolojan, Fritz şi Hunor se întâlnesc în contextul negocierilor purtate pentru noul guvern, în timp ce o propunere comună de premier încă n-a fost divulgată. Preşedintele Nicuşor Dan se află într-o vizită la Gdansk, programată să dureze până duminică 29 iunie a.c. Participă la summit-ul flancului estic. Între declaraţiile făcute, unele „smulse” de jurnalişti, el a spus doar că există şanse reale ca România să aibă un nou guvern până la finalul actualei sesiuni parlamentare. Ce avem până acum? Nimic altceva decât ceea ce ne menţionează pe pagina sa de socializare, preşedintele Nicuşor Dan, „varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil(…). Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat deoarece urgenţa instalării unui guvern funcţional şi stabil este majoră”. Este însă tot mai evident că se fac resimţite şi presiuni din afară, deşi în arhitectura Parlamentului European, social-democraţii şi populaţii europeni se află într-o coaliţie, de acum consolidată. Comisia Europeană pompează, la greu, linii roşii, cordoane sanitare şi utopii morale. În temeiul cărora, sau de teama cărora, AUR-ul este ţinut… la distanţă. Social-democraţii nu vor da votul unui guvern din care nu fac parte. Declaraţia asta s-a făcut deja. Ei au un avantaj, conferit –cum spuneam- de rezultatul ultimilor alegeri parlamentare. Cum USR-ul vrea să rămână la guvernare până în 2027, cu PNL şi UDMR, locvacele Dominic Fritz ne spune că România are nevoie de un guvern serios care să continue reformele şi să lucreze pentru oameni, întrucât modernizarea României nu poate fi amânată încă o generaţie. Rotativa la guvernare care să înceapă cu polul de dreapta, propusă de USR, n-a fost împărtăşită. După respingerea în Parlament a guvernului Veştea şansele formulelor, care se aşteaptă a fi validate de Nicuşor Dan, nu se cunosc. Se fac pregătiri asidue în ambele tabere, dar nu ştim cine va fi… alesul.















