Premier League: Sergio Aguero marchează cinci goluri în 20 de minute!

0
346

Manchester City venea după două înfrângeri consecutive, în faţa lui Tottenham (1-4) şi West Ham (1-2), şi în plus s-a văzut condusă de Newcastle (locul 19, doar trei puncte) care nu mai cunoscuse gustul victoriei de la… 24 mai a.c. Pentru oaspeţi marcase A. Mitrovic. A urmat însă un recital de 20 de minute al argentinianului Sergio Aguero, acesta punctând în minutele 41, 49, 50, 60 şi 61. A mai marcat şi Kevin de Bruyne (min. 53), o achiziţie recentă şi costisitoare, dar  eficace. Se poate spune că Sergio Aguero a făcut diferenţa în meciul care s-a încheiat cu victoria „cetăţenilor” (6-1). Surpriza etapei s-a produs însă pe Stamford Bridge: Chelsea a ajuns la a patra înfrângere în Premier League în acest sezon, de această fiind victima celor de la Southampton. „Albaştrii” au deschis scorul prin Willian (min. 10), dar S. Davis (min. 44), S. Mane (min. 60) şi Graziano Pelle (min. 72) au basculat echipa lui Jose Moruinho, în apropierea zonei roşii. Cu 17 goluri primite în opt etape, Chelsea are cea mai slabă defensivă din Premier League, la egalitate cu cea a lui Newcastle. Perioada de turbulenţă pe care o traversează Chelsea, învinsă marţi şi la Porto (1-2) în C1, rămâne de neînţeles. În 95 de confruntări anterioare între cele două cluburi, bilanţul era favorabil lui Chelsea cu 38 de victorii, faţă de 29 pentru Southampton şi 28 de remize. În absenţa lui Diego Costa, suspendat, columbianul Falcao a fost „o umbră” a celui care evolua la Atletico Madrid şi Monaco, până la accidentare. Prima reacţie a lui Jose Mourinho, aflat sub contract până în 2019 a fost aceea că dacă se doreşte demitearea sa „să se facă pentru că el nu are de gând să plece”.  Alte rezultate: Crystal Palace – West Bromwich Albion 2-0; Aston Villa – Stoke City 0-1; Norwich – Leicester 1-2 ; Sunderland – West Ham 2-2; Bournemouth – Watford 1-1.