La Liga: Barca pierde la Sevilla

0
386

Umilită în urmă cu zece zile (1-4) la Vigo, Barca a cedat şi în faţa lui FC Sevilla (1-2) pe terenul andaluzilor. Lipsiţi de Messi, Iniesta şi Rafinha, catalanii s-au văzut depăşiţi, surprinzător, în pofida cursului jocului. Gazdele au avut şase minute inspirate, norocoase, şi au înscris prin danezul Krohn Dehli (min. 52) şi Iborra (min. 58), pe erorile lui Mathieu. O partidă mare a făcut portarul Sergio Rico, ajutat şi de şansă. În minutul 23, balonul a lovit stâlpul din stânga portarului şi s-a perindat pe toată linia porţii, fără ca Neymar să-l poată introduce în plasă. Suarez a lovit apoi încheietura barelor, exasperând banca tehnică. După ce în minutele 5, 63, 64, 65 Neymar nu reuşise să înscrie, o va face în minutul 75 din penalty. Dar era deja târziu. Oricum a fost golul său cu numărul 58 din o sută de meciuri pentru FC Barcelona. Alte rezultate: Celta Vigo-Getafe 0-0; Granada-La Coruna 1-1; Espanyol-Gijon 1-2; Las Palmas-Eibar 0-2; Malaga-Real Sociedad 3-1. Astă seară (21.30) se joacă derby-ul Madridului: Atletico-Real.