Speranţa noastră moare cam urât…

0
403

Tricolorii ne amăgesc cu şansele matematice de a prinde barajul, dar jocul, atmosfera şi parcursul din aceste preliminarii sunt sub orice critică

21291277_1412846462156903_752526410_nTricolorii s-au aplecat la nivelul lui Daum şi abia au învins, în prelungiri, minuscula Armenie. Mhkitaryan n-a sclipit, dar oaspeţii puteau să aibă avantaj confortabil la pauză. Un blocaj al lui Tătăruşanu şi două şuturi anemice ale armenilor din poziţii favorabile ne-au păstrat în meci. Băluţă a fost titular şi s-a zbătut, dar cam în van, două galbene pentru armeni fiind agoniseala lui. Plus un assist pentru Andone, al cărui gol a fost însă din ofsaid. Căpitanul Ştiinţei a încasat un galben şi imediat i-a lăsat locul fostului coechiper, Ivan, care s-a remarcat şi el tot prin primirea unui avertisment. România a construit lent, previzibil, n-a fost periculoasă decât printr-un corner şi un şut de la distanţă. Daum e ridicol, dar nici dacă nu era vreun antrenor pe bancă nu trebuia să asistăm la un asemenea calvar. Deşi râul, ramul le-a fost alături, tricolorii şi-au dat cu stângul în dreptul. Publicul i-a încurajat, croatul Bebek i-a lăsat pe armeni în inferioritate după pauză, cu un penalty bonus, dar jucătorii noştri n-au fost capabili să arate un fotbal decent. Bogdan Stancu a ratat în premieră la naţională de la 11 metri, după ce în prima repriză spulberase o şansă bună de la 16 metri. Chiar dacă nu a mai fost la fel de incisiv ca în meciurile trecute, tot de la Benzar a venit pericolul real pentru armeni. A scos penalty-ul şi eliminarea, putea marca spre colţul lung, dar Maxim l-a sabotat, reuşita deviind mingea din ofsaid. Jucătorul lui Mainz s-a revanşat în prelugiri, onorând assist-ul lui Benzar. O victorie in extremis, dar o victorie hidoasă şi probabil inutilă, ţinând cont că Danemarca şi Muntenegru s-au distrat în celelalte meciuri ale grupei.

După meci, neamţul Daum a spus că se gândeşte la demisie, dar nu neapărat din cauza jocului penibil al echipei sau al rezultatelor slabe, ci fiindcă se simze atacat din toate părţile.

România joacă în seara aceasta la Podgorica, cu Muntenegru, formaţie contra căreia a debutat în aceste preliminarii, 1-1 la Cluj, cu penalty ratat de Stanciu în prelungiri.

Tricolorii mici au bătut Bosnia şi întâlnesc Elveţia

Selecţionata de tineret a României a învins formaţia Bosniei-Herţegovina cu 3-1, la Zenica, într-un meci din Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019. Gazdele au reuşit să deschidă scorul prin autogolul lui Nedelcu (23). Tricolorii au egalat până la pauză prin George Puşcaş (32). În repriza a doua, Florinel Coman (54) a marcat din lovitură liberă, iar Dennis Man a punctat pe contraatac, în prelungiri. Bosnia a jucat din min. 73 în inferioritate numerică, după ce căpitanul Memija a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben. România a evoluat la Zenica în formula: I. Radu – Manea, Paşcanu, Nedelcearu, A. Radu (Fl. Ştefan 71) —  Dulca (Coman 41),  Nedelcu — Cicâldău,  Hagi,  Costache (Man 65) — Puşcaş. Selecţioner: Daniel Isăilă.

România ocupă primul loc, cu 6 puncte (2 jocuri), urmată de Ţara Galilor (3p, 1j), Elveţia, 3 puncte (2 j), Bosnia, 3 p (3 j),  Liechtenstein, 0 p (2 j). Într-un alt meci, Elveţia — Ţara Galilor 0-3. Următorul meci al tricolorilor va avea loc mâine, la Ovidiu, cu Elveţia.

România – Armenia 1-0

A marcat: Maxim 90+1.

Bucureşti, Arena Naţională, spectatori: 27.000.

România: Tătăruşanu 7 – Benzar 7, Chiricheş 6, Toşca 5, Cr. Ganea 7 – Pintilii 6, N. Stanciu 6 – Chipciu 5 (Adi Popa 68) 5, Băluţă 5 (Ivan 74) 5, B. Stancu 4 (Maxim 81) 6 – Fl. Andone 5. Selecţioner: Christoph Daum.

Armenia: Meliksetyan – Hambartsumyan, Haroyan, Voskanyan, Daghbashyan – Malakyan (Edigaryan 46), Hovhannisyan – Mkhitaryan, Pizzelli (Adamyan 74), Manoyan (Koryan 58) – Berseghyan. Selecţioner: Artur Petrosyan.

Cartonaş roşu: Voskanyan 54.

Arbitru: Ivan Bebek (Croaţia) 7.