Atleţii din Bănie s-au remarcat la Naţionalele de semimaraton

0
400

maraton-foto85 de atleţi de la 20 de cluburi din România au fost prezenţi la Craiova la Campionatul Naţional de Semimaraton, care s-a desfăşurat pe traseul Sala Polivalentă – Parcul Tineretului. Medalia de aur la competiţia feminină a fost obţinută de Ancuţa Bobocel, legitimată la CS Universitatea Craiova. Tot la fete, CSM Craiova s-a clasat pe locul 3 în proba pe echipe. Bănia şi-a revendicat medalia de argint în competiţia masculină, prin Marius Ionescu, de la CSM Craiova, depăşit de Nicolae Soare, de la Ştiinţa Bacău. Alexandru Corneschi a sosit al patrulea, iar Marius Buşcă pe locul 5, aşa încât CSM Craiova a câştigat aurul pe echipe. O medalie de bronz a fost adusă la juniori de Gabriel Scurtu, de la CSM Craiova.