Calificare cu emoţii şi lacrimi pentru portughezi

0
76

Franţa – Portugalia, finala Euro 2016, este al doilea sfert de finală care putea încheia Euro 2024, alături de Spania – Germania, finala Euro 2008. Portughezii s-au calificat cu mari emoţii în sferturi, la lovituri de departajare, scor 3-0, contra Sloveniei. A fost 0-0 după 120 de minute, cu Cristiano Ronaldo ratând un penalty (a apărat Oblak) în prelungiri, care i-a provocat lacrimi superstarului lusitan, şi două uriaşe ocazii irosite de Sesko, vârful lui Leipzig. La lovituri de departajare, portarul lui Porto, Diogo Costa, a apărat şuturile lui Ilicic, Balkovec şi Verbic, în timp ce Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes şi Bernardo Silva au şutat impecabil.

Portugalia: Diogo Costa – Joao Cancelo (Nelson Semedo 117), Pepe (Ruben Neves 118), Ruben Dias, Nuno Mendes – Bruno Fernandes, Palhinha, Vitinha (Diogo Jota 65) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (F. Conceicao 76). Selecţioner: Roberto Martinez.

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic (Verbic 87), Elsnik (Ilicic 106), Gnezda Cerin, Mlakar (Stankovic 74) – Sporar (Celar 74), Sesko. Selecţioner: Matjaz Kek.

Arbitru: Daniele Orsato.