Premier League: Erik ten Hag… respiră!

0
190

Partidă aproape electrizantă, pe Old Trafford (73.574 spectatori), între Manchester United şi Aston Villa, revelaţia primei părţi a campionatului englez. La pauză, Aston Villa conducea (2-0) prin golurile realizate de McGinn (min. 21) şi Dendoncker (min. 26), după ce controlase cu autoritate prima repriză. Nimic nu anunţa ceea ce avea să urmeze în repriza secundă, când oamenii lui Eric Ten Haag, în postura de… demisionat, au arătat ca stropiţi cu apă vie. Conduşi în atac de argentinianul Alejandro Garnacho, absolut fabulos, autor a două goluri (min. 59, 71) imposibil de stăvilit pe tot frontul de atac, Manchester United a reuşit egalarea şi apoi golul victoriei (min. 82) prin Rasmus Hojlund, la primul gol după 15 apariţii în echipă, adus de la Atalanta Bergamo pentru 75 mil. euro. Scoţianul McGinn ar fi putut marca în repriza secundă, dar fundaşul Evans, a pus un picior salvator în calea balonului. În ajunul Crăciunului, tocmai când fusese anunţată achiziţionarea de către Ratcliffe a 25% din capitalul lui Manchester United, antrenorul Erik ten Hag se afla într-o postură realmente delicată. Echipa sa a reuşit un meci nebun, în care Unai Emery n-a găsit soluţii în repriza secundă în faţa „diavolilor roşii”, renăscuţi în debutul Boxing Day. Alte rezultate: Newcastle – Nottingham 1-3, Bournemouth – Fulham 3-0, Sheffield – Luton 2-3, Burnley – Liverpool 0-2. Astăzi se dispută partidele: Chelsea – Crystal Palace, Brentfod – Wolverhampton şi Everton – Manchester City.