Liverpool, egalată in extremis. Manita pentru City

0
569

Liderul din Premier League şi campioana en-titre, Liverpool, a remizat, în deplasare, 1-1, cu Brighton, într-un meci din etapa a 10-a. Diego Jota a punctat pentru trupa lui Jurgen Klopp, iar gazdele, care rataseră un penalty în prima repriză, au egalat în prelungirile jocului, tot dintr-un penalty, acordat de VAR şi transformat de Gross.

Manchester City a învins-o acasă cu 5-0 pe Burnley, goluri: Mahrez ‘6, ’22, ’69, Mendy ’41 şi Ferran Torres ’66. Trupa lui Gurdiola este abia pe locul 8, cu 15 puncte. Tot sâmbătă, Everton a pierdut acasă, 0-1, cu Leeds Uniteed.

Liverpool rămâne lider, cu 21 de puncte, dar poate fi depăşită de Tottenham (20p), dacă aceasta câştigă azi (ora 18.30) derby-ul londonez cu Chelsea (locul 3, 18 p).

Astăzi se joacă meciurile Southampton – Manchester United, Chelsea – Tottenham şi Arsenal – Wolverhampton, iar confruntările Leicester City – Fulham şi West Ham – Aston Villa se vor disputa luni.