Real Madrid pierde acasă, Atletico se desprinde

0
496

Real Madrid a fost învinsă, acasă, pe arena “Alfredo Di Stefano”, cu 2-1, de Alaves, într-un meci din etapa a 11-a a campionat. Oaspeţii au marcat prin Lucas ‘5 (penalti) şi Joselu ’49, iar Casemiro a redus diferenţa, în minutul 86. Realul a avut un şut în transversală, în prelungiri. Fără Ramos, Benzema sau Carvajal, deţinătoarea titlului a pierdut pentru a treia oară în campionat şi este pe locul 4, la 6 puncte de liderul Atletico Madrid (23p), care are şi un meci în minus. Trupa lui Simeone s-a impus în deplasare cu 1-0 în faţa Valenciei, datorită unui autogol al lui Toni Lato (79).

FC Sevilla a învins ,în deplasare, cu  1-0, pe  Huesca. Golul a fost marcat de En Nesyri, în minutul 83. Deţinătoarea Europa League are 5 succese la rând, 3 dintre ele în Primera, unde a urcat pe locul 5.

Tot sâmbătă, Elche – Cadiz, scor 1-1 (goluri Lucas Boye ’38 / Alvaro).

Barcelona, aflată pe locul 14, cu 11 puncte, joacă azi, de la ora 15, cu Osasuna. De asemenea, azi se dispută: Getafe – Athletic Bilbao, Celta Vigo – Granada şi Real Sociedad – Villarreal sunt programate duminică, iar confruntarea Betis – Eibar va avea loc luni.