Europa League – prima manşă a semifinalelor

0
334

Meciul serii în semifinalele Europa League s-a jucat pe Emirates, iar Arsenal şi Atletico Madrid au terminat la egalitate, scor 1-1. Oaspeţii au jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică, croatul Vrsaljko fiind eliminat în minutul 10.  Golurile au fost marcate de doi francezi. Lacazette a deschis scorul în minutul 61, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Wilshere, iar Griezmann a egalat în minutul 82.

În celălalt meci al serii, Marseille a învins-o cu 2-0 pe Salzburg pe Stade Velodrome. Cele două echipe se întâlniseră şi în faza grupelor. Thauvin a deschis scorul în minutul 15, cu o lovitură de cap, iar N’Jie a făcut 2-0, la câteva minute după ce a intrat pe teren.

Retururile semifinalelor Europa League vor avea loc joi, 3 mai, iar finala se va disputa la Lyon, pe 16 mai.