Bundesliga: Leipzig, set alb cu Hertha, Dortmund, învinsă

0
483

Dortmund a ratat ocazia de a se apropia la un punct de Bayern, după ce a pierdut cu 1-0 în deplasarea la Monchengladbach. În minutul 40, de la oaspeţi, care nu au mizat pe Haaland şi Reus, a fost eliminat Dahoud, iar primul meci al lui Marco Rose contra fostei echipe nu a fost deloc cu noroc pentru antrenorul lui Dortmund. Leipzig a făcut set alb cu Hertha

Rezultatele de sâmbătă, în etapa a 6-a din Bundesliga:

Bayer Leverkusen – Mainz 1-0 A marcat: Wirtz ‘62

Eintracht Frankfurt – FC Koln 1-1 Au marcat: Borre ‘45+6 / Skhiri ‘14

Union Berlin – Arminia Bielefeld 1-0 A marcat: Behrens ‘88

Leipzig – Hertha Berlin 6-0 Au marcat: Nkunku ’16, ’70, Poulsen ’23, Mukiele ‘45+4, Forsberg ’60 (penalti), Haidara ‘77

Borussia Monchengladbach – Borussia Dortmund 1-0 A marcat: Zakaria ‘37

Partidele Bochum – VfB Stuttgart şi Freiburg – Augsburg se vor disputa duminică, iar vineri, Bayern Munchen a câştigat cu 3-1 la Greuther Furth.

Pe primele locuri: 1. Bayern 16p, 2. Leverkusen 13p, 3. Wolfsburg 13p, 4. Dortmund 12p.