CSU Craiova – Dinamo Bucureşti 3-0

0
326

CSU Craiova a câştigat meciul cu Dinamo, scor 3-0, în unul dintre cele mai bune partide reuşite de elevii lui Săndoi.

(Bawab 11′, 62′, Bancu 65′)

Craiovenii au început foarte bine meciul, iar Bawab a deschis scorul, cu un şut de la 14 metri, după o recuperare a oltenilor în apropierea careului lui Dinamo.

După pauză, Dinamo nu a putut pune presiune pe adversari, şi tot CSU a marcat. Bawab a avut o incursunie pe partea dreaptă şi a marcat cu un şut de la 10 metri, printre picioarele lui Cerniauskas, în minutul 62.

Dinamoviştii nu şi-au revenit, iar după două minute, tot craiovenii au marcat. Bancu a stabilit scorul final. După o pasă în adâncime, mijlocaşul l-a depăşit pe Fai şi a marcat cu un şut de la marginea careului.

Până la final, Dinamo tot nu a reuşit să aibă ocazii la poarta lui Bălgrădean, iar craiovenii s-au mulţumit cu menţinerea scorului. În minutul 91, Anton, căpitanul lui Dinamo, a văzut roşu, pentru un fault dur asupra lui Rocha.

După această victorie, oltenii acumulează 22 de puncte şi egalează ASA, echipa de pe locul şase. Dinamo rămâne pe locul cinci, cu 24 de puncte.