Rezultatele serii în fotbalul european

0
516

Rezultate de miercuri din fotbalul european

Premier League, etapa a 31-a: Liverpool – Palace 4-0 (Arnold, Salah, Fabinho, Mane), Manchester United – Sheffield United 3-0, triplă Anthony Martial (7, 44, 74), Newcastle – Aston Villa 1-1, Everton – Norwich City 1-0, Wolverhampton – Bournemouth 1-0.

Liverpool are acum avans de 23 de puncte față de Man City.

Serie A, etapa a 27-a:  Inter – Sassuollo 3-3 (goluri: Lukaku ’41 (penalti), Biraghi ’45 şi Borja Valero ’86 / Caputo ‘4, Berardi ’81 (penalti) şi Magnani ’89) Atalanta – Lazio 3-2, Roma – Sampdoria 2-1.

Juventus s-a desprins astfel la 4 puncte de Lazio, în fruntea clasamentului.

La Liga, etapa 31-a: Real Madrid – Mallorca 2-0 (Vinicius și Ramos), Sociedad – Celta 0-1, Alaves – Osasuna 0-1.

Real Madrid se menține lider, la egalitate cu Barcelona, cu avantajul meciurilor directe.

Slavia Praga, cu mijlocaşul Nicolae Stanciu titular, a învins acasă ocupanta locului 2,  Viktoria Plzen, 1-0, şi a câştigat titlul în Cehia.

AEK Atena și Olympiakos Pireu vor juca finala Cupei Greciei. AEK a eliminat în semifinale pe Aris Salonic, 2-1 și 2-2, după prelungiri, iar Oly a trecut de PAOK, 2-3 și 2-0.

Vojvodina Novi Sad a cucerit Cupa Serbiei, trecând în finală de Partizan Belgrad. A fost 2-2 după 120 de minute, Partizan egalând în minutul 90+7, și 4-2 la penalty-uri.

Mura a câștigat Cupa Sloveniei, 2-0 în finală cu divizionara secundă Nafta.

ȚSKA Sofia și Lokomotiv Plovdiv vor juca finala Cupei Bulgariei, după ce au eliminat în semifinale pe Botev Plovdiv, respectiv Levski Sofia.