Euro – 2016, Handbal (M) Danezii s-au apropiat de semifinale

0
302

Danemarca s-a impus, aseară, la Wroclaw, în faţa Spaniei, (27-23) şi rămâne, astfel, lidera grupei a doua. Conduşi în permanenţă, în prima repriză, (14-11 la pauză), cu un portar Niklas Landin (17 intervenţii reuşite) intrat în mână după pauză şi doi aruncători teribili Jesper Noddesbo (5 goluri) şi Michel Damgaard (6 goluri) vicecampionii Europei, impecabil conduşi în teren de Mikkel Hansen, s-au apropiat de semifinale. Tot aseară, după o partidă cu un suspans maxim, răsturnări teribile de situaţie, Germania a învins Rusia (30-29). Ruşii au avut atacul în ultimele 45 de secunde, li s-a refuzat o lovitură de la 7m, şi au irosit aruncarea. Succesul permite oamenilor lui Dagur Sigurdsson să spere în semifinale. Clasamentul grupei a doua: Danemarca 6p.(3 j), Germania 6p. (4j) şi Spania 4p. (3j). Mâine se va disputa partida Danemarca – Suedia. În grupa întâi, clasamentul arată astfel: Franţa 6p. (4j), Norvegia 6p. (3j), Polonia 4p. (3j), Croaţia 4p. (4j). Astăzi sunt programate partidele: Macedonia – Norvegia (19.15), Polonia – Belarus (21.30).