Bundesliga – Set Dortmund, cu primul gol primit în campionat

0
425

Dacă în Champions League a încasat 3 goluri de la Tottenham în prima etapă, Borussia Dortmund nu primise vreun gol în Bundesliga în primele 5 runde. A luat unul de la Monchengladbach, în runda a 6-a, dar s-a impus net în faţa propriilor fani, scor 6-1, ajungând acum la un golaveraj 19-1. Gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang a izbutit o triplă şi are 6 goluri, fiind la unul în spatele lui Lewandowski. Philipp a adăugat o dublă, tânărul Weigl completând setul.

Deşi a condus cu 2-0 la pauză  Bayern a fost egalată de Wolfsburg pe teren propriu, fiind acum la 3 puncte de Dortmund.

Alexandru Maxim a jucat până în minutul 59 pentru Mainz în victoria cu Hertha Berlin.

Rezultate:
Bayern Munchen — VfL Wolfsburg 2-2
Au marcat: Robert Lewandowski 33 pen, Arjen Robben 42 /Maximilian Arnold 56, Daniel Didavi 83

Borussia Dortmund — Borussia Monchengladbach 6-1
Au marcat: Maximilian Philipp 28, 38, Pierre-Emerick Aubameyang 45, 49, 62, Julian Weigl 79, respectiv Lars Stindl 66
În clasament, Dortmund are 16 puncte, Hoffenheim, 14 puncte, Bayern, 13 p, Augsburg, 11 p.