Liga Campionilor: Accident de autocar, dar şi de parcurs, pentru Bayern Munchen

0
333

Drumul de la hotel spre „Emirates Stadium” al echipei Bayern Munchen n-a fost decât un …avertisment. Pe străzile Londrei, autocarul bavarezilor a fost lovit de un autoturism, încât echipa lui Pep Guardiola a ajuns cu 20 de minute întârziere. Ceea ce nu explică o înfrângere, dar anunţa … un semn rău. Deşi Bayern Munchen venea după 12 victorii în 12 meciuri şi întâlnea o echipă londoneză cu două înfrângeri consecutive în C1, contra lui Dinamo Zagreb (1-2) şi Olympiakos (2-3), era ultima şansă pentru Arsene Wenger de a mai spera la calificare. Scenariul deja scris s-a derulat corect: 73% posesie pentru Bayern şi 765 de pase, încât „tunarii” păreau asfixiaţi în anumite momente, rămânând periculoşi doar pe contra-atac. Şi în 2013 (1-3) şi în 2014 (0-2), Bayern se impusese la Londra. De această dată, Olivier Giroud (min. 76), la o eroare a lui Manuel Neuer a deschis scorul cu capul, dar şi braţul drept, iar Ozil (min. 93) l-a majorat, golul său fiind validat de arbitrul de linie, după ce Robert Lewandowski (min. 92) ratase egalarea. Ocazii imense se irosiseră şi de o parte şi de alta, Neuer având în prima repriză o interveţie incredibilă. Arsenal Londra a obţinut o victorie vitală care îi permite să respire.