Liga Campionilor handbal (F): Cristina Neagu învinge danezele de la Espjerg

0
481

29-30 a fost rezultatul final al partidei de mare suspans dintre Espjerg şi CSM Bucureşti. După 12 goluri în partida cu Metz, Cristina Neagu a marcat acum 10 goluri, inclusiv pe cel al victoriei. Bucureştencele au condus cu 6 goluri diferenţă, în min. 24 (16-10) pentru ca la pauză să mai aibă un avans de doar 2 goluri (15-17). În ultimul minut de joc la scorul de 29-29 Espjerg a avut atacul, dar una dintre jucătoare, Mette Tranburg a pierdut balonul. Antrenorul Adi Vasile a cerut time-out şi la reluare în ultima secundă a partidei Cristina Neagu a marcat golul victoriei, învingând-o pe portăriţa Rikke Poulsen care apărase nu mai puţin de 17 mingi dificile. Meci de-a dreptul dramatic. Marcatoarele din partea CSM au fost Neagu (10), Dembele (5), Pintea (4), Omoregie (4), Lazovic (3). C. Martin (2), Perianu (1), Moise (1).