Inter Milano a prins Champions League in extremis

0
353

Internazionale Milano s-a calificat in extremis în sezonul următor de Champions League, după victoria dramatică obținută duminică, în ultima etapă a sezonului din Serie A, 3-2 pe terenul lui Lazio, echipa cu care se lupta pentru locul al patrulea în Serie A. Lazio trebuia să nu piardă pentru a termina pe 4 şi a condus cu 1-0 şi 2-1 prin golurile marcate de Perisic (9 – autogol) și Felipe Anderson (31), respectiv D’Ambrosio (29). Ultimele 12 minute au decis meciul. Icardi (78 – penalty) și Vecino (81) au punctat pentru oaspeţi, iar căpitanul gazdelor, Lulic a fost eliminat în minutul 79.

Juventus a câştigat scudetto, iar în Champions League vor evolua şi Napoli, AS Roma şi Inter. În Europa League vor juca: Lazio, AC Milan şi Atalanta. Au retrogradat: Crotone, Verona şi Benevento, au promovat: Empoli şi Parma, iar a treia formaţie va fi stabilită după un play-off.