Euro U21, Italia pierde, Spania recuperează

0
379

A început runda a doua a grupelor la Euro U21. În Grupa A, Italia a pierdut surprinzător, la Bologna, 1-0 cu Polonia. Stoperul Bielik a marcat unicul al meciului, al doilea al său la acest turneu final, iar echipa sa are 6 puncte. Italienii au avut o bară şi un gol anulat şi rămân cu 3 puncte, dar în ultimul meci întâlnesc Belgia, echipă deja eliminată.

Într-un alt meci, Spania a învins cu 2-1 pe Belgia şi a acumulat primele 3 puncte în grupă. Atacantul lui Dinamo Zagreb, Dani Olmo, a deschis scorul rapid, dar Bornauw a egalat până la pauză. După ce Dani Ceballos a nimerit bara, Fornals, jucătorul lui Villarreal, a punctat decisiv, în minutul 88 şi menţine speranţele de calificare ale Spaniei.