Copa America: Argentina, încă o dezamăgire

0
421

După ce a pierdut meciul de debut, cu Columbia, Argentina continuă să dezamăgească la Copa America şi a terminat la egalitate cu Paraguayul, 1-1, la Belo Horizonte. Paraguayul a deschis scorul prin Richard Sanchez (36), iar Messi a egalat dintr-un penalty acordat de VAR. Paraguayenii au ratat apoi un penalty prin Derlis Gonzalez (62).

Columbia s-a calificat în sferturi, după ce a învins Qatarul cu 1-0, pe Stadionul Morumbi din Sao Paulo, în grupa B. Unicul gol a fost marcat de atacantul Atalantei, Duvan Zapata (86)-

În ultimele meciuri din grupă, duminică, Argentina va întâlni Qatarul, campioana Asiei, iar Columbia va primi replica Paraguayului.

Columbia este pe primul loc în clasament, cu şase puncte, urmată de Paraguay, două puncte, Qatar şi Argentina, câte un punct. În sferturile de finală vor merge câştigătoarele celor trei grupe şi cele mai bune două locuri 3.