They Hadnagy, we had „Pufi”

0
420

Gafele din defensivă, prestaţia slabă a lui Bălgrădean şi execuţia deosebită a atacantului Botoşaniului au întrerupt seria pozitivă a alb-albaştrilor

Craiova şi-a propus de câteva etape să joace mai ofensiv şi a reuşit. Până la partida de la Botoşani jocul a fost completat şi de rezultate pozitive. În nordul Moldovei însă craiovenii au fost trădaţi de defensivă, tocmai în faţa uneia dintre cele mai slabe echipe echipe pe care le-a întâlnit în acest sezon. Pe un teren care-i era casă atunci când antrena naţionala de tineret, Săndoi a pierdut şansa de a intra cu echipa în sextetul care asigură prezenţa în play-off. Vătăjelu a fost dominat de duetul Martinus-Dimitrov în prima parte, de acolo venind cele două goluri ale gazdelor. Hadnagy a făcut repriza vieţii şi a marcat golul carierei, la care Achim şi Bălgrădean doar au asistat. Înger păzitor în alte jocuri, căpitanul Craiovei a prins cea mai proastă seară a anului, iar eroarea de la al treilea gol a fost bomboana de pe colivă. Paradoxal, cei mai slabi alb-albaştri la Botoşani au fost chiar jucătorii incluşi de LPF în echipa ideală a turului, Bălgrădean şi Vătăjelu.

În terenul advers Craiova a fost creativă, dar nu atât de eficientă încât să contracareze gafele din defensivă. Cel mai periculos jucător al Universităţii a fost din nou Andrei Ivan, care a a ratat două mari ocazii, iar când în sfârşit a marcat soarta jocului era decisă. Mateiu a încercat să se ferească de cartonaşul galben care-l scotea din cărţi pentru meciul cu Dinamo, dar nu acelaşi lucru la făcut Zlatinski, eliminat pe final. În locul unui fault tactic la centrul terenului care să stopeze contraatacul gazdelor, bulgarul a apelat la o intrare dură, care lasă şi un gol important la mijlocul terenului pentru meciul cu Dinamo, dacă Madson nu va fi recuperat. Totodată, s-a văzut lipsa lui Acka în defensivă, Kay având mari scăpări şi nefiind la fel de dispus precum ivorianul să-l dubleze pe Vătăjelu, care a fost expus în duelurile cu Martinus, în condiţiile în care nici Băluţă nu a „coborât” la susţinere. De altfel, Săndoi a făcut rocada mijlocaşilor de bandă în finalul primei reprize, în ideea ca Ivan să-l ajute mai mult pe Vătăjelu. De asemenea, Săndoi se decide foarte târziu să opereze modificări în primul „unsprezece”. La Cluj, două schimbări au fost făcute din cauza accidentărilor, iar a treia în prelungiri, pentru a mai câştiga timp. La Botoşani, deşi Nuno Rocha şi Bawab (în special capvderdianul) au fost inexistenţi în partea secundă, iar gazdele conduceau, antrenorul oltean a făcut prima modificare abia după al treilea gol primit, iar următoarele cu 5 minute înainte de final. Unul dintre cei introduşi, Bancu, a dat assist-ul pentru reuşita lui Ivan. Mateiu a fost schimbat pentru a fi protejat de un eventual avertisment, însă soluţia putea fi alta decât Iliev, pe bancă fiind alţi doi atacanţi, Curelea şi Herghelegiu, iar Craiova nu mai avea nimic de pierdut la 1-3.

FC Botoșani – Universitatea Craiova  3-2

Au marcat: Hadnagy 4, 43, Martinus 75 / Nuno Rocha 12, Ivan 90+1.

Stadion: Municipal (Botoșani), spectatori: 4.000

FC Botoașni: P. Iliev 6 – Dimitrov 7, Cordoș 5, Plămadă 5, Acsinte 5 – Vașvari 6, Cucu 5 – Martinus 7 (89 D. Roman), Cabrera 7 (83 Bordeianu), Batin 6 (63 Fulop) – Hadnagy 8. Antrenor: Cristi Pustai

Universitatea: Bălgrădean 4 – Achim 5, Popov 5, Kay 5, Vătăjelu 4 – Băluță 6 (79 Măzărache) 5, Mateiu 6 (85 Iliev) 5, Zlatinski 5, Ivan 7 – Rocha 5, Bawab 5 (85 Bancu) 6. Antrenor: Emil Săndoi

Brigada de arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj) 7 – Mikloș Nagy (Cluj) 7, Iulius Timar (Bihor) 7. Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observatori: Adrian Ionescu (București), Ionel Popa (Iași)

Eliminat: Zlatinski 80