Premier League: Jurgen Klopp debutează cu o remiză

0
395

În premieră pe banca tehnică a celor din Liverpool, Jurgen Klopp a reuşit o remiză (0-0) la Tottenham. Este cea de-a doua remiză a „cormoranilor” în campionat. Partida a debutat cu un sufocant pressing al echipei lui Klopp, dar londonezii au găsit soluţii pentru a-şi procura ocazii prin internaţionalul Harry Kane (min. 37) şi Clinton Nijie (min. 41). Liverpool a devenit periculoasă după pauză când Divock Origi (min. 55) a lovit transversala porţii lui Hugo Lloris, la un corner executat de James Milner, prelungit de Adan Lallana. În minutul 78, acelaşi Origi a avut ocazia deschiderii scorului. Cu mulţi accidentaţi în lot, între care şi internaţionalul Daniel Sturridge, Jurgen Klopp a declarat că a avut un bun debut. După o serie neagră de trei meciuri fără victorie, Chelsea a învins (2-0) pe Aston Villa, cu Jose Mourinho în tribune. Golurile „albaştrilor” au fost marcate de Diego Costa (min. 34), care l-a forţat apoi pe Hutton (min. 54) să marcheze în propria poartă. „Albaştrii” se află pe locul 11, la zece puncte de lider. Manchester City (5-1 cu nou-promovata Bournemouth) a făcut spectacol, mai ales că Roheem Sterling a înscris în minutele 2,3 şi 4, devenind primul englez care realizează aşa ceva pentru City în Premier League. Wilfried Bony (min. 11 şi min. 89) a marcat celelalte două goluri. Kevin de Bruyne n-a înscris de această dată, dar a livrat pase decisive. În fine, Arsenal, cu trei goluri într-un sfert de oră, pe terenul nou-promovatei Watford, graţie golurilor lui Alexis Sanchez (min. 62), Olivier Giroud (min. 68) şi Aaron Ramsey (min. 74) –la primul gol în Premier League sezonul acesta -demonstrează că şi-a revenit. Alte rezultate: Crystal Palace – West Ham 1-3; Everton – Manchester United 0-3; Southampton – Leicester 2-2; West Bromwich – Sunderland 1-0; Watford – Arsenal 0-3.