Europa League – turul 2 preliminar

0
144

S-au disputat meciurile din turul 2 preliminar al Europa League, iar România va avea două reprezentante în faza următoare, CFR Cluj şi FCSB. Campioana va întâlni formaţia suedeză Djurgardens, care s-a chinuit în turul secund, acasă, cu FC Europa, echipă din Gibraltar, pe care a învins-o cu 2-1, marcând când a avut superioritate numerică, după ce oaspeţii au ratat un penalty.

Deşi a avut foarte mulţi jucători şi staff-ul tehnic lipsă, din cauza infectărilor cu COVID 19, FCSB s-a calificat în turul 3, trecând în deplasare de sârbii de la Backa Topola, după un meci cu 12 goluri în 120 de minute (6-6), după penalty-uri scorul final a fost 11-10. FCSB va juca în turul următor, acasă, cu Slovan Liberec, din Cehia.

FC Botoşani a suferit o ruşine aproape la fel de mare ca a Craiovei, după ce a fost învinsă acasă de macedonenii de la Shkendija, deşi moldovenii au jucat în superioritate pe final. Echipa lui Croitoru a ratat astfel un duel cu Tottenham, care s-a impus greu în Bulgaria, întorcând rezultatul pe final, după ce gazdele au avut doi jucători eliminaţi.

Lokomotiv Tbilisi, echipa care a eliminat-o pe Universitatea Craiova, a mai produs o surpriză, trecând, tot acasă, de Dinamo Moscova, şi tot cu 2-1, iar oaspeţii, ca şi oltenii, au marcat în ultimul minut.

Meciul dintre Riga (Letonia) şi Tre Fiori (San Marino) a fost întrerupt din cauza unor bucăţi din acoperişul stadionului, care au căzut peste băncile de rezerve.

Rezultate

  • Kaisar – Apoel Nicossia 1-4
  • Ventspils – Rosenborg 1-5
  • Renova – Hajduk Split 0-1
  • Teuta – Granada 0-4
  • Astana – Buducnost Podgorica 0-1
  • Ararat Armenia – Fola Esch 4-3 (după prel.)
  • Lincoln Red Imps – Glasgow Rangers 0-5
  • KUPS Kuopio – Slovan Bratislava 2-1 (după pen.)
  • FC Botoşani – Shkendija 0-1
  • Lokomotiv Plovdiv – Tottenham 1-2
  • Neftci Baku – Galatasaray 1-3
  • IFK Goteborg – FC Copenhaga 1-2
  • Ritierai – Slovan Liberec 1-5
  • Bodo Glimt – Zalgiris 3-1
  • Flora Tallin – KR Reykjavik 2-1
  • Olimpija Ljubljana – Zrinjski 2-3 (după prel.)
  • Sfântul Gheorghe – Partizan Belgrad 0-1 (după prel.)
  • Lokomotiv Tbilisi – Dinamo Moscova 2-1
  • Laci – Hapoel Beer Sheva 1-2
  • ŢSKA Sofia – BATE Borisov 2-0
  • Hibernians – Fehervar 0-1
  • OFI Creta – Apollon Limassol 0-1
  • Djurgardens – Europa 2-1
  • Connah Quay – Dinamo Tbilisi 0-1
  • Maccabi Haifa – Kairat Alma Ata 2-1
  • Inter Club Escalades – Dundalk 0-1
  • Shamrock Rovers – AC Milan 0-2
  • Piast Gliwice – Hartberg 3-2
  • Standard Liege – Bala Town 2-0
  • Borac Banja Luka – Rio Ave 0-2
  • Aris Salonic – Kolos Kovalika 1-2
  • Sileks Kratovo – Drita 0-2
  • Kukesi – Wolfsburg 0-4
  • Mura – Aarhus 3-0
  • Coleraine – Motherwell 2-3 (după pen.)
  • Viking Stavanger – Aberdeen 0-2
  • Dunajska Streda. – Jablonec 5-3 (după prel.)
  • Servette Geneva – Reims 0-1
  • Osijek – FC Basel 1-2
  • Linfield – Floriana 0-1
  • Backa Topola – FCSB 6-7 (după pen.)
  • Honved – Malmo 0-2
  • Progres Niedercorn – Willem II Tilburg 0-5
  • Hammarby – Lech Poznan 0-3
  •  Torshavn – TNS 1-1, 4-3 după penalty-uri