Euro U21: Franţa – Anglia 2-1, în grupa României

0
389

În cel de-al doilea meci al grupei C, din care face parte şi România, la Euro U21, Franţa a învins dramatic Anglia, scor 2-1, la Cesena. Scorul a fost deschis în repriza secundă de jucătorul lui Manchester City, Foden, după o acţiune personală care a paralizat defesiva francezilor. Ikone, de la Lille, a egalat în minutul 89, tot după o fază individuală, încheiată cu şut la colţul scurt. În ultimul minut de prelungiri, Mateta a reluat spre poartă, la un corner, iar Wan Bissaka a înscris un autogol.

“Cocoşeii” au ratat şi două penalty-uri, unul pe repriză, prin jucătorii lui Lyon, Dembele şi Aouar. La a doua lovitură a fost eliminat şi englezul Choudhury, pentru intrarea dură care a provocat penalty-ul.

Anglia: Henderson – Wan-Bissaka, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva – Maddison, Choudhury, Foden – Sessegnon (Calvert-Lewin 75), Solanke (Mount 71), Gray (Abraham 75).

Franţa: Bernardoni – Dagba, Konate, Upamecano, Ballo Toure – Reine-Aldelaide, Tousart (73 Mateta), Aouar (82 Thuram), Ikone – Dembele, Bamba (Ntcham 66).

Următoarele meciuri ale grupei: România – Anglia şi Franţa – Croaţia.