Premier League: Leicester remizează şi Tottenham are şansa de a reduce ecartul

0
326

Surprinzătorul lider din Anglia, Leicester City, a izbutit doar o remiză, 2-2  pe teren propriu, cu West Ham, iar Tottenham se poate apropia, astăzi, în deplasarea de la Stoke, la 5 lungimi, cu 4 etape rămase de jucat.

Pe King Power Stadium, Leicester a deschis scorul în minutul 18, prin golgheterul Vardy. Partida părea să se îndrepte spre un noi succes cu 1-0 al trupei lui Ranieri, dar londonezii au ripostat şi au răsturnat rezultatul în doar două minute (84, 86) – goluri Andy Carroll (pen.) şi Cresswell. Gazdele au găsit puterea să obţină în cele din urmă un punct, Ulloa transformând şi el o lovitură de pedeapsă, în al 5-lea minut al prelungirilor.

Etapa a 34-a – rezultate, marcatori, clasament

Norwich – Sunderland 0-3 (Borini 41 pen., Defoe 53, Watmore 90+1)

Manchester United – Aston Villa 1-0 (Rashford 32)

Everton – Southampton 1-1 (Funes Mori 68 / Mane 76)

Newcastle – Swansea 3-0 (Lascelles 40, M. Sissoko 82, Townsend 89)

West Brom – Watford 0-1 (Watson 27)

Chelsea – Manchester City 0-3 (Aguero 33, 54, 80 pen.)

Bournemouth – Liverpool 1-2 (King 90+3 / Firmino 41, Sturridge 45+2)

Leicester – West Ham 2-2 (Vardy 18, Ulloa 90+5 pen. / A. Carroll 84 pen., Cresswell 86)

Arsenal – Crystal Palace 1-1 (Alexis 45+1 / Bolasie 81)

Luni: Syoke City – Tottenham (22:00).