Final electrizant în La Liga! Barca pierde şi cu Valencia şi nu-şi mai permite vreo eroare

0
285

Barcelona se află în mare pericol să piardă un titlu de care părea sigură în urmă cu nici o lună.

Catalanii, eliminaţi miercuri şi în sferturile UCL (de Atletico), au fost învinşi pe teren propriu de Valencia, scor 1-2 şi au ajuns la o serie de trei eşecuri  consecutive în campionat (0-1 cu Real Sociedad, 1-2 cu Real Madrid), la care se adaugă şi o remiză cu Villarreal, scor 2-2.

Valencia a deschis scorul prin autogolul lui Ivan Rakitic, din minutul 26, şi a majorat diferenţa chiar înainte de pauză, prin Santi Mina (45+1). Leo Messi a redus din handicap în mintul 63, reuşind cel de-al 500-lea său gol în tricoul Barcelonei, după 515 minute în care nu mai reuşise să puncteze.

Barcelona e acum obligată la un parcurs fără greşeală, în ultimele cinci etape. Catalanii sunt pe primul loc, cu 76 de puncte, la egalitate cu Atletico Madrid şi cu un singur punct avans faţă de Real Madrid.

În caz de egalitate de puncte la finalul sezonului, principalul criteriu de departajare e reprezentat de rezultatele directe, capitol la care Barcelona stă mai bine în lupta cu cele două echipe din Madrid.

Programul celor trei până la finalul sezonului

Barcelona (76p) – Deportivo (d), Gijon (a), Betis (d), Espanyol (a), Granada (d).

Atletico (76p) – Bilbao (d), Malaga (a), Rayo (a), Levante (d), Celta Vigo (a).

Real Madrid (75p) – Villarreal (a), Rayo (d), Sociedad (d), Valencia (a), Deportivo (d).

Etapa a 33-a – rezultate, marcatori, clasament

Levante – Espanyol 2-1 (G. Rossi 23, Medjani 66 / Perez 7)

Getafe – Real Madrid 1-5 (Sarabia 83 / Benzema 29, Isco 40, Bale 50, J. Rodriguez 88, Cr. Ronaldo 90+2)

Las Palmas – Gijon 1-1 (P. Bigas 3 / Jony 48)

Eibar – Sociedad 2-1 (Enrich 32, Escalante 58 / Zurutuza 7)

Celta Vigo – Betis 1-1 (Hernandez 78 / N’Diaye 24)

Malaga – Bilbao 0-1  (Raul Garcia 53)

Sevilla – Deportivo 1-1 (Iborra 21 / Oriol Riera 81)

Rayo – Villarreal 2-1 (Javi Guera 7, Fedor 81 / Adrian 20)

Atl. Madrid – Granada 3-0 (Koke 15, F. Torres 59, Coreea 83)

Barcelona – Valencia 1-2 (Messi 63 / Rakitic 26 aut., Santi Mina 45+1)