Premier League: Alisson intră în istoria lui Liverpool

0
741

Partida dintre West Bromwich Albion şi FC Liverpool, disputată aseară pe „The Hawthorns”, în cadrul etapei a 36-a din Premier League, rămâne indiscutabil memorabilă. În minutele de prelungire (90+5) la scorul de 1-1, care scotea din lupta pentru accederea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor pe FC Liverpool, la ultima lovitură de colţ pentru oamenii lui Jurgen Klopp, executată de Alexander-Arnold, într-un careu suprapopulat, cel care a marcat cu capul, sub o ploaie densă, golul victoriei echipei sale a fost portarul… Alisson. Deşi retrogradată, West Bromwich Albion şi-a apărat cu ardoare şansele: a deschis scorul prin Robson Kanu (min. 15), care a profitat de o eroare a lui Rhys Williams, a avut un gol realizat de Kyle Bartley (min. 72) dar anulat de VAR şi o mare oportunitate prin acelaşi Robson Kanu (min. 36), blocat in-extremis de Alexander Arnold. Liverpool nu pierduse în ultimele 11 meciuri din Premier League în faţa lui WBA (4 victorii, 7 nule). Golul egalizator al lui Liverpool a fost realizat de Mohamed Salah (min. 33) în urma unei combinaţii prelungite cu Firmino şi Mane, în prim plan. Două minute mai târziu Firmino a trimis balonul în bara porţii străjuite de Johnston. I s-a refuzat un gol şi lui Sadio Mane (min. 49) pentru un offside discret. Multe ocazii de gol irosite de o parte şi cealaltă. Alisson este primul portar din istoria lui Liverpool care marchează un gol decisiv într-o partidă de campionat. Cu două etape înainte de final suspansul e total, în privinţa  obţinerii a încă două tichete pentru Liga Campionilor: Manchester City 83 p –campioană-, Manchester United 70 p, Leicester 66 p, Chelsea 64 p, Liverpool 63 p. În penultima etapă (a 37-a), Chelsea – Leicester (marţi), Burnley – Liverpool (miercuri).