Liga Campionilor: Liverpool în dificultate pe Anfield

0
393

Paridă spectaculoasă cu 5 goluri şi mult suspans pe Anfield (51.445 spectatori). Absentă din 2014 din Liga Campionilor, o eternitate pentru un club celebru din Europa, AC Milan prin două contre rapide în finalul primei reprize a avut avantaj la pauză (2-1), graţie realizărilor lui Ante Rebic (min. 42) şi B. Diaz (min. 44). Incredibil scenariu după ce „cormoranii” conduseseră din min. 9 prin autogolul lui F. Tomori, care a deviat un şut puternic expediat de Alexander Arnold şi rataseră (min. 13) prin Mohamed Salah o lovitură de penalty, sau mai exact Mike Maignan o parase. După pauză M. Salah (min. 49) şi Jordan Henderson (min. 69) şi-au adus echipa într-un avantaj fragil, ameninţat până la sfârşitul partidei, una spectaculoasă, elogiată de antrenorul Jurgen Klopp în conferinţa sa de presă.