Slovenia – Danemarca 1-1, prima remiză de la Euro 2024

0
86

Primul rezultat de egalitate de la Euro 2024, 1-1, s-a consemnat între Slovenia şi Danemarca, la Stuttgart, în primul meci din grupa C. Cu acelaşi rezultat se încheiase şi duelul dintre cele două formaţii din preliminarii, la Ljubljana.

Dacă la primul meci de la precedentul European se prăbuşea pe teren, în urma unui infarct, de această dată Christian Eriksen a marcat un gol frumos, cu care a deschis scorul, în minutul 17. Bara lui Sesko din minutul 76 a anunţat golul egalizator din următorul minut, marcat de Janza, cu un şut deviat de Hjulmand. Fostul jucător al Universităţii Craiova, Kurtic, a intrat pe teren chiar înaintea ultimului fluier. După o primă repriză dominată de nordici, slovenii au pus presiune în partea secundă şi puteau chiar să câştige după ocaziile avute.

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 67), Cerin, Elsnik (Stankovic 75), Mlakar  (Celar 75) – Sporar (Brekalo 90+5), Sesko (Kurtic 90+5). Selecţioner: Matjaz Kek.

Danemarca: Schmeichel – A. Christensen, J. Andersen, Vestergaard – Bah, M. Hjulmand (Delaney 89), Hojbjerg (Norgaard 83), V. Kristiansen (Maehle 78) – C. Eriksen – R. Hojlund (Poulsen 83), Wind (Dolberg 83). Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Arbitru: Sandro Scharer.