Euro under 21 – “Azzurrini” s-au impus în faţa Spaniei

0
516

În cea de-a doua partidă de la Euro under 21 şi tot a doua din grupa A, Italia a câştigat derby-ul cu Spania, 3-1, pe “Renato Dall’Ara” din Bologna.

Decarul Dani Ceballos, jucătorul lui Real Madrid, a deschis scorul cu un şut de senzaţie de la 25 de metri în vinclu, dar Federico Chiesa a egalat până la pauză, după o gafă a portarului spaniol.

Tot atacantul Fiorentinei şi fiul fostului vârf al Italiei din anii 90, Enrico Chiesa, a făcut 2-1, în repriza a doua. Mijlocaşul Romei, Pellegrini, a stabilit scorul final, dintr-un penalty obţinut tot de el şi dictat după consultarea VAR.

Este o revanşă pentru “azzurrini”, după ce, acum 2 ani, tot la Euro under 21, Spania elimina Italia în semifinale, iar în 2013 ibericii câştigau cu 4-2 finala cu Italia lui Devis Mangia.