![Marian-Jean Marinescu](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2011/12/marijean2-300x200.jpg)
Grupul Partidului Popular European din cadrul Parlamentului European şi-a ales, marţi seara, preşedinţia pentru următoarea jumătate a legislaturii parlamentare (2012-2014). Europarlamentarul român Marian-Jean Marinescu a fost reales pentru al treilea mandat consecutiv în funcţia de vicepreşedinte al grupului PPE. “Este o onoare şi mândrie pentru mine să fiu reales pentru a treia oara în fruntea celui mai important grup politic din Parlamentul European. Mulţumesc colegilor mei de delegaţie care m-au propus şi susţinut pentru această funcţie. Îmi voi îndeplini ca şi până acum îndatoririle, încredinţate de colegii mei, cu responsabilitate, loialitate şi determinare în interesul cetăţenilor europeni”, a declarat Marian-Jean Marinescu.